Trendy kolorystyczne w malowaniu ścian

Wiele osób remontujących i urządzających swoje mieszkania staje przed dylematem, na jaki kolor pomalować ściany, aby były one zgodne z obowiązującymi trendami. Jednak warto tutaj pamiętać, iż każda aranżacja wnętrz powinna opierać się nie tylko na obowiązujących modach, ale także własnych upodobaniach i gustach – tym bardziej, iż malowanie ścian wykonuje się na co najmniej kilka lat. Zatem jak połączyć te dwa czynniki?

Kolorystyka jednobarwna

Jednym z najbardziej praktycznych i bezpiecznych rozwiązań w malowaniu ścian jest sięgnięcie po kolorystykę jednobarwną, która sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu. Obowiązujące obecnie trendy stawiają przede wszystkim na barwy natury – zatem największe pole do popisu będą tu mieli zwolennicy zieleni, żółci, khaki czy delikatnego brązu. Warte podkreślenie jest także to, iż od wielu lat nieustającą popularnością cieszą się także pastele – ściany w kolorze bieli, beżu, ecru czy szarości to wciąż jeden z podstawowych trendów. Natomiast zwolennicy bardziej wyrazistych barw mogą sięgnąć po fiolet lub szary denim, które w tym sezonie stały się jednymi z najmodniejszych kolorów ścian.

Siła kontrastu

Wystrój wnętrz zgodny z obowiązującymi trendami to nie tylko bezpieczna i praktyczna jednokolorowość. Ciekawym i nieco ekstrawaganckim rozwiązaniem jest pomalowanie ścian jednego pomieszczenia różnymi odcieniami lub zupełnie innymi kolorami. Taka aranżacja wnętrz przypadnie do gustu przede wszystkim osobom ceniącym oryginalność i nieszablonowość. Najmodniejsze połączenia barw to żółć z fioletem, bordo z ecru, zieleń z brązem czy beż z delikatnym różem. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać o pewnej dozie umiarkowania i umiejętnym doborze barw – w przeciwnym razie można osiągnąć efekt daleki od zamierzonego.

A co zrobić w przypadku, kiedy żadna z przedstawionych opcji nie przypadnie do gustu? W takiej sytuacji warto pamiętać o tym, iż wiecznie modnym kolorem jest biel, która jest na tyle neutralna, iż sprawdzi się w różnorodnych połączeniach. Dodatkowo biel ma moc optycznego powiększania i rozjaśniania pomieszczeń, więc będzie pasować przede wszystkim do miejsc małych i słabo oświetlonych.

Ten artykuł ma 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *