Jak zaprojektować pokój dla ucznia

Pójście dziecka do szkoły to ogromne przeżycie – i to zarówno dla samego malucha, jak i jego rodziców. Rozpoczęcie edukacji wiąże się z szeregiem obowiązków związanych z nauką. Jednak aby dziecko mogło sprostać tym wyzwaniom, to należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Dlatego tak istotne jest właściwe wyposażenie pokoju dziecięcego. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka podstawowych zasad.

Biurko

Podstawowym meblem w pokoju każdego ucznia jest niewątpliwie biurko. Dlatego planując wystrój wnętrza pokoju dziecięcego warto zwrócić na nie szczególną uwagę. W tym przypadku niezwykle istotna jest jego wielkość, która powinna być dostosowana do wzrostu młodego człowieka. Zalecana wysokość biurka kształtuje się w granicach od 52 do 58 centymetrów. Praktycznym rozwiązaniem jest regulacja wysokości blatu, która umożliwia zmianę wysokości mebla wraz ze wzrostem dziecka. Równie ważnym parametrem jest szerokość biurka – w tym przypadku należy zwrócić uwagę nie tylko na samą wygodę ucznia, ale także możliwość postawienia laptopa, przybornika czy innych szkolnych akcesoriów.

Krzesło

Nie ulega wątpliwości, iż każdy uczeń powinien posiadać wygodne i funkcjonalne krzesło. Najbardziej ergonomiczny model to taki, który posiada regulację wysokości, podłokietniki oraz możliwość zmiany ustawienia oparcia. Niezwykle ważna jest postawa malucha – dziecko siedząc na krześle powinno mieć nogi zgięte w kolanach i stopy oparte na podłodze.

Półki

Uczeń rozpoczynający edukację musi posiadać w swoim pokoju odpowiednią ilość miejsca na książki, zeszyty, przybory i pomoce naukowe. W związku z tym warto zadbać o odpowiednie wyposażenie przestrzeni w różnego rodzaju szafki i regały. Wybierające meble tego typu należy pamiętać o ich funkcjonalności, bezpieczeństwie i dostosowaniu do wzrostu ucznia.

Aranżacja wnętrz uczniowskich to także zadbanie o odpowiednie dodatki. Tutaj sprawdzi się między innymi lampka na biurko, tablica korkowa czy przybornik na długopisy i ołówki. Stworzenie dziecku odpowiednich warunków do nauki na pewno zadecyduje o jego szkolnych osiągnięciach.

Ten artykuł ma 2 komentarze

  1. Moje dziecko poszło w tym roku do szkoły. Wyposażenie jego pokoju to nie lada wyzwanie. Na szczęście wybór w sklepach jest naprawdę spory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *